Znalostní úroveň A1
Úroveň začátečníků, kteří rozumí větám a slovům týkajících se jejich osoby a jejich okolí. Jsou schopni vést jen velmi jednoduchou a prostou konverzaci s mluvčím, který s nimi má trpělivost. Sami dokážou vyjádřit pouze základní myšlenky o své osobě slovními spojeními, která znají ze studia. Umí vyplňovat krátké formuláře dotazující se na jejich osobu.
Znalostní úroveň A2
Uživatel rozumí větám a často používaným výrazům vztahujícím se k oblastem, které se ho bezprostředně týkají (např. základní informace o něm a jeho rodině, o nakupování, místopisu a zaměstnání). Dokáže komunikovat prostřednictvím jednoduchých a běžných úloh, jež vyžadují jednoduchou a přímou výměnu informací o známých a běžných skutečnostech. Umí jednoduchým způsobem popsat svou vlastní rodinu, bezprostřední okolí a záležitosti týkající se jeho nejnaléhavějších potřeb.
Znalostní úroveň B1
Uživatel zná jazyk tak, aby se domluvil a vyjadřoval se s určitou mírou zaváhání a užitím opisných jazykových prostředků v rámci běžných tematických okruhů jako jsou rodina, záliby a zájmy, práce, cestování a aktuální události. Umí si poradit s většinou situací, jež mohou nastat při cestování v oblasti, kde se tímto jazykem mluví. Dokáže napsat jednoduchý souvislý text na témata, která dobře zná nebo která jej osobně zajímají. Zvládne popsat své zážitky, události a cíle a umí stručně vysvětlit a odůvodnit své názory a plány poměrně plynulým způsobem.
Znalostní úroveň B2
Uživatel rozumí delším promluvám a dokáže sledovat i složitou výměnu názorů, pokud téma dostatečně zná. Rozumí většině televizních zpráv, filmů a programů ve spisovném jazyce. Pro uživatele není problém se spontánně a dostatečně plynule účastnit diskuze na různá témata, vysvětlovat i obhajovat svoje názory, aniž by to představovalo zvýšené úsilí pro kteréhokoliv účastníka interakce. Uživatel ovládá gramatiku v relativně vysoké míře včetně základních idiomatických vazeb a nedopouští se chyb, které by mohly způsobit nedorozumění. Umí napsat srozumitelné podrobné texty na širokou škálu témat a vysvětlit své názorové stanovisko.
Znalostní úroveň C1
Uživatel na této úrovni ovládá velmi širokou slovní zásobu jak obecnou, tak odbornou ve své profesi a příbuzných oborech. Jazyk užívá pravidelně, buď pracovně, nebo v soukromí. Je schopen sledovat pořady v televizi či divadelní hru namluvenou i běžnou hovorovou řečí a porozumět. Zvládá frázová slovesa a zná i řadu idiomů. Jeho slovní zásoba je bohatá a orientuje se i v náročných a dlouhých textech včetně implicitních významů. Umí se plynule a pohotově vyjadřovat a celkově pružně využívat jazyk pro širokou řadu účelů a situací. Nečiní mu problémy tvořit vhodně uspořádané texty a užívá vhodných spojovacích výrazů.
Znalostní úroveň C2
Uživatel bez potíží rozumí jakémukoli druhu mluveného projevu, živému či vysílanému. Uživatel se dokáže zapojit do jakékoli konverzace nebo diskuse. Dobře zná idiomatické a hovorové výrazy. Umí se plynule vyjadřovat a přesně sdělovat významové odstíny. Uživatel snadno čte všechny formy písemného projevu včetně abstraktních textů náročných svou stavbou i jazykem, jako jsou např. příručky, odborné články a beletrie. Zvládá gramatiku jazyka v celé její komplexnosti, i když v hovoru věnuje pozornost něčemu jinému. Tato úroveň se blíží úrovni rodilého mluvčího a počítá i s celistvými kulturními znalostmi země, která daným jazykem mluví.